Amur bílý
Amur bílý. Velká kaprovitá ryba s dlouhým tělem připomínajícím tlouště, známá svým výrazně býložravým způsobem obživy. U nás je nepůvodní – byla dovezena za účelem …
Bolen dravý
Bolen dravý. Jediná skutečně dravá kaprovitá ryba žijící na našem území. Dorůstá poměrně velkých rozměrů a je známá svým aktivním způsobem lovu v horní části vodního sloupce.
Candát obecný
Candát obecný. Nezaměnitelná dravá ryba s nezaměnitelnýma opalizujícíma očima. U nás nepůvodní, ale hojně rozšířená zejména v údolních nádržích a nížinných řekách.
Candát východní
Candát východní. Menší druh okounovité dravé ryby velmi připomínající candáta obecného. Původní pouze v řekách dunajského povodí, u nás žije jen na jihovýchodní Moravě.
Cejn perleťový
Cejn perleťový. Menší kaprovitá ryba z příbuzenstva cejna velkého vyskytující se v dunajském povodí. Jen málokterá ryba je tak malá, tak plochá a s tak dlouhou řitní ploutví.
Cejn velký
Cejn velký. Hojná větší kaprovitá ryba s vysokým tělem obývající nížinné toky a teplejší stojaté vody. Je druhem, po němž bylo označeno nejspodnější (cejnové) pásmo toku našich řek.
Cejnek malý
Cejnek malý. Hojná středně velká ryba s vysokým tělem běžná ve většině tekoucích i stojatých vod od parmového pásma níže. Velmi často lovená ryba s celoroční aktivitou.
Drsek menší
Drsek menší. Malá štíhlá rybka lehce připomínající candáta. Žije u dna větších řek zejména v povodí Dunaje.
Hlavačka mramorovaná
Hlavačka mramorovaná. Drobná bizarní rybka pronikající na naše území z Dunaje. Původní druh. Jediný doložený výskyt byl u nás zaznamenán v řece Dyji na Mušovských jezerech.
Hlavatka obecná
Hlavatka obecná ( Podunajská ). Největší evropská lososovitá ryba obývající širší podhorské řeky. Na našem území se vždy vyskytovala jen okrajově, dnes je místy vysazována i mimo původní areál rozšíření.
Hořavka duhová
Hořavka duhová. Drobná kaprovitá rybka obývající zejména stojaté vody. Je proslulá neobvyklým způsobem rozmnožování – klade jikry do žaberní dutiny mlžů.
Hrouzek kesslerův
Hrouzek Kesslerův. Malá rybka žijící v proudných čistých řekách v povodí Dunaje. Na našem území jde o jednu z nejvzácnějších ryb vyskytující se pouze na několika místech východní Moravy.
Hrouzek obecný
Hrouzek obecný. Menší hojná rybka s válcovitým tělem a hranatou hlavou s párem vousků. Žije zejména v tekoucích, ale i stojatých vodách s čistým písčitým dnem.
Jelec jesen
Jelec jesen. Středně velká ryba s mírně zploštělým tělem a špičatými ploutvemi žijící v tekoucích, řidčeji i stojatých vodách. V Čechách je relativně vzácný, na Moravě hojnější.
Jelec proudník
Jelec proudník. Nevelká stříbrná kaprovitá ryba s nízkým tělem žijící v tekoucích vodách lipanového a parmového pásma na většině našeho území.
Jelec tloušť
Jelec tloušť. Středně velká pohledná ryba s válcovitým tělem žijící v tekoucích vodách s výjimkou pstruhových bystřin prakticky na celém našem území. Je známý svou všežravostí a celoroční aktivitou.
Jeseter malý
Jeseter malý. Zvláštní starobylá ryba s protáhlým tělem, špičatým rypcem, asymetrickou ocasní ploutví a kostěnými štítky na povrchu těla. U nás je původní na dolních tocích řek jižní Moravy.
Ježdík žlutý
Ježdík žlutý. Středně velká pohledná ryba s válcovitým tělem žijící v tekoucích vodách s výjimkou pstruhových bystřin prakticky na celém našem území. Je známý svou všežravostí a celoroční aktivitou.
Kapr obecný
Kapr obecný. Je naše nejběžnější a nejznámější ryba tvořící pilíř českého rybníkářství a zároveň i druh nejčastěji vysazovaný do sportovních vod.
Karas obecný
Karas obecný. Hojná kaprovitá ryba s vysokým tělem obývající teplé stojaté vody a pověstná svou odolností.
Karas stříbřitý
Karas stříbřitý. Je kaprovitá ryba, u níž není nic jisté. Dokonce ani to, zda byla do Evropy opravdu zavlečena. Navíc se jedná o druh, jehož chov v zajetí se v Číně provádí už přes 2000 let.
Koljuška tříostná
Koljuška tříostná. Drobná poněkud exotická rybka s trny na hřbetě zavlečená na naše území zřejmě z Německa či Polska.
Lín obecný
Lín obecný. Středně velká zelenavá ryba s jemnými šupinami pokrytými silnou vrstvou slizu. Žije v zarostlých stojatých vodách na celém našem území.
Lipan podhorní
Lipan podhorní. Velmi osobitá lososovitá ryba s minimem teček, výraznou hřbetní ploutví a úchvatným vybarvením.
Losos obecný
Losos obecný. Drobná poněkud exotická rybka s trny na hřbetě zavlečená na naše území zřejmě z Německa či Polska.
Mihule potoční
Mihule potoční. Uhořovité tělo je zakončené kruhovitými ústy. Za hlavou se nachází 7 žaberních štěrbin. V zadní části těla je ploutevní lem. Hřbet je tmavý, boky žlutavé a břicho stříbřité.
Mník jednovousý
Mník jednovousý. Zajímavá ryba žijící nenápadným převážně nočním životem v čistých chladnějších vodách. Na rozdíl od většiny našich druhů je nejaktivnější v zimním období.
Mřenka mramorovaná
Mřenka mramorovaná. Drobná poněkud exotická rybka s trny na hřbetě zavlečená na naše území zřejmě z Německa či Polska.
Okoun říční
Okoun říční. Běžná naprosto nezaměnitelná menší dravá ryba s výraznými pruhy na bocích obývající většinu našich vod.
Okounek pstruhový
Okounek pstruhový. Je u nás nepůvodním druhem dovezeným ze Severní Ameriky. Tam se vyskytuje v širokém rozmezí podmínek od chladných vod na jihu Kanady až po subtropické vody na Floridě.
Ostroretka stěhovavá
Ostroretka stěhovavá. Protáhlá stříbrná ryba střední velikosti obývající proudné úseky lipanových a parmových řek, u nás zejména v řekách patřících do povodí Dunaje.
Ostrucha křivočará
Ostrucha křivočará. Velmi zvláštní stříbrná ryba střední velikosti extrémně přizpůsobená životu u hladiny. Ostrucha křivočará je rybou, kterou rozhodně stojí za to alespoň vidět.
Ouklej obecná
Ouklej obecná. Hojná stříbrně zbarvená drobnější ryba žijící ve většině našich řek a údolních nádrží. Je dokonale přizpůsobena k životu v horních vrstvách vodního sloupce.
Ouklejka pruhovaná
Ouklejka pruhovaná. Drobná kaprovitá rybka obývající čisté tekoucí vody na mnoha místech našeho území. Je o něco menší a barevnější než příbuzná ouklej obecná.
Parma obecná
Parma obecná ( říční ). Je velká ryba s protáhlým tělem žijící v proudných úsecích na středním toku našich řek. Zdržuje se u dna, kde se živí především drobnými živočichy, vzácněji i rostlinnou potravou.
Perlín ostrobřichý
Perlín ostrobřichý. Středně velký zástupce tzv. “bílých ryb” milující teplejší zarostlé, buď stojaté nebo jen mírně proudící vody. Typickým znakem jsou výrazně červené ploutve.
Piskoř pruhovaný
Piskoř pruhovaný. Zajímavá menší ryba obývající zejména stojaté vody. Se svým pruhovaným zbarvením a největším počtem vousků mezi našimi rybami ji nelze zaměnit s žádným jiným druhem.
Plotice obecná
Plotice obecná. Menší stříbrně zbarvená ryba žijící ve většině našich vod od lipanového pásma níže. Vyskytuje se jak ve stojatých tak tekoucích vodách, živí se širokým spektrem potravy a je častým a oblíbeným úlovkem mnoha sportovních rybářů.
Podoustev říční
Podoustev říční. Středně velká ryba příbuzná cejnům typická pro parmové pásmo našich řek. Pro nezaměnitelné zakončení rypce bývá také někdy nazývána podoustev nosák.
Pstruh duhový
Pstruh duhový ( americký ). Je Severoamerická lososovitá ryba vytvářející tažné i stálé populace vysazovaná a chovaná po celém světě.
Pstruh obecný
Pstruh obecný ( potoční ). Je neobyčejně přizpůsobivá ryba obývající moře, jezera i sladkovodní toky, vždy ale s velkými nároky na čistotu vody a vysoký obsah kyslíku.
Sekavčík horský
Sekavčík horský. Drobná vousatá ze stran zploštělá nepříliš hojná rybka obývající čisté vody s písčitým dnem na východě naší republiky.
Sekavec podunajský
Sekavec podunajský. Drobná vousatá ze stran zploštělá rybka obývající čisté vody s písčitým dnem a obvykle unikající pozornosti člověka.
Síh maréna
Síh maréna ( severní ). Stříbřitě zbarvená lososovitá ryba větších rozměrů dovezená do našich vod z jezer v zemích na sever od našeho území – zejména z Polska.
Síh peleď
Síh peleď. Dovezený druh vysazený na našem území ve snaze zlepšit produkci kaprových rybníků.
Siven americký
Siven americký. Lososovitá ryba dovezená do Evropy ze Severní Ameriky. Vzhledem i způsobem života připomíná potoční formu pstruha obecného.
Slunečnice pestrá
Slunečnice pestrá. Je drobná rybka s vysokým tělem dovezená do Evropy z území USA. Ostrůvkovitě se vyskytuje na řadě míst našeho státu, ale nikde není hojná.
Slunka obecná
Slunka obecná ( stříbřitá ). Je drobně stříbrně zbarvená rybka žijící v mělkých stojatých vodách, zejména rybnících a tůních. Poslední dobou na mnoha místech mizí.
Střevle potoční
Střevle potoční. Je malá pestře zbarvená rybka obývající čisté vody pstruhového a lipanového pásma.
Střevlička východní
Střevlička východní. Drobná stříbrná rybka zavlečená na naše území z původního areálu v povodí amuru. Jedná se o velmi přizpůsobivý druh s tendencí přemnožovat se
Sumec velký
Sumec velký. Je naše největší dravá ryba dosahující i přes 2 m délky, typická svou holou kůží bez šupin a dlouhými vousy.
Sumeček americký
Sumeček americký. Menší sumci podobná ryba dovezená na naše území ze Severní Ameriky. Místy má tendenci se přemnožovat a vytvářet zakrnělé populace.
Štika obecná
Štika obecná. Naše nejznámější dravá ryba vyskytující se ve většině našich revírů. Dorůstá poměrně velkých rozměrů, rychle roste a je schopna lovit i značně velkou kořist.
Tolstolobec pestrý
Tolstolobec pestrý. Je dovezený druh velké kaprovité ryby živící se živočišným planktonem. Dorůstá značných rozměrů, ale obtížně se loví na udici.
Tolstolobik bílý
Tolstolobik bílý. Je dovezený druh velké kaprovité ryby s drobnými stříbřitými šupinami živící se rostlinným planktonem.
Úhoř říční
Úhoř říční. Nezaměnitelná dravá ryba s hadovitým tělem proslavená svými třecími migracemi do Sargasového moře.